021-91008989

آموزش تنظیمات کارت شبکه در لینوکس Centos

بعد از نصب لینوکس توزیع Centos همانند همه سیستم عامل سرور های دیگر نیازمند تنظیمات کارت شبکه برای اتصال به شبکه داخلی و یا اینترنت و کلاً تنظیمات شبکه میباشد.

برای تنظیم کارت شبکه در لینوکس سنت او اس ابتدا پس از ورود به محیط SSH به آدرس مسیر زیر میرویم:

cd /etc/sysconfig/network-scripts

در مسیر فوق تنظیمات مربوط به کارت شبکه های سرور شما ذخیره میگردد، در صورتی که به صورت پیش فرض از یک کارت شبکه استفاده مینماید باید فایل ifcfg-eth0 را توسط ویرایشگر ویرایش نمایید، شما برای ویرایش فایل در لینوکس میتوانید از دستور vi که بصورت پیش فرض در تمامی توزیع های لینوکس نصب میگردد استفاده نمایید، و یا اینکه از ویرایشگر حرفه ای nano استفاده نمایید (این ویرایشگر بصورت پیش فرض نصب نیست و باید توسط دستور yum install nano نصب گردد)

فایل را همانند دستور مقابل ویرایش می نمایید :

nano ifcfg-eth0

همچنین به صورت مستقیم نیز میتوانستیم با دستور فوق و آدرس دهی مستقیم فایل تنظیمات کارت شبکه را ویرایش نماییم. همانند شکل زیر این فایل را متناسب با شبکه خود ویرایش نمایید:

تنیظمات IP در لینوکس

 

دقت کنید که گزینه ONBOOT در صورتی که نباشد ، یا no باشد کارت شبکه سرور لینوکس شما به صورت پیش فرض غیر فعال میباشد و باید بصورت دستی فعال نمایید (ifup eth0).

پس از انجام تغییرات مناسب در صورتی که از ویرایش گر vi استفاده کرده اید ابتدا دکمه ESC و سپس : گذاشته و سپس حرف x را برای ذخیره وارد و اینتر را بزنید.

برای انجام تغییرات در ویرایشگر nano در لینوکس ابتدا دکمه های ctrl+o و سپس دکمه ctrl+x را فشار و اینتر را وارد کنید

پس از اعمال تنظیمات یک بار توسط دستور service network restart سرویس کارت شبکه را درسرور لینوکسی خود ریستار نمایید تا بتوانید از سرور لینوکسی خود در شبکه دلخواه استفاده نمایید.

در صورتی که نیاز به تنظیمات حرفه ای لینوکس و یا نیاز به سرور مجازی لینوکس دارید ، از طریق بخش پرتال مشترکین برای ما یک درخواست ارسال نمایید.

موفق باشید.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *