021-91008989

۱۴ نکته برای انتخاب هاست مناسب

۱۴ نکته برای انتخاب هاست مناسب

۱۴ نکته برای انتخاب هاست مناسب

امروزه با گسترش نرم افزار های مدیریت محتوا و راه اندازی وب سایت همانند وردپرس، بسیاری از کاربران و کسب و کارهای غیرآنلاین نیز برای داشتن یک وب سایت معرفی شرکت، شخصی، وبلاگ و غیره مصمم تر هستند، راه اندازی وب سایت بدون دانش فنی یا بدون نیاز به هیچ کدنویسی، کاربری راحت، پشتیبانی از زبان فارسی، قالب های بسیار فراوان و متنوع، پلاگین های کاربردی گسترده و امکانات رایگان بسیار زیادی که کاربران را به راه اندازی وب سایت خود با این سیستم مدیریت محتوا ترغیب میکند.

البته راه اندازی وب سایت با وردپرس با اینکه بسیار ساده و در چند قدم بدون پیچیدگی میباشد، اما برخی نکات بسیار مهمی نیز وجود دارد که حتما کاربران و وب مسترهای گرامی بایستی با در نظر گرفتن موارد مهم یک وب سایت با سرعت بالا، امنیت، آپتایم بالا و پشتیبانی خوب داشته باشند. در این مقاله قصد داریم 14 نکته بسیار مهم برای انتخاب یک هاست (میزبانی وب سایت شما) را بررسی کنیم. با استفاده از نکات ذکر شده در این بررسی ها شما میتوانید وب سایت خود را با آپتایم بسیار بالا و امنیت بالایی راه اندازی کنید و از دردسرهای بی خود برای یک هاست به دور باشید.

در ابتدا لازم هست قبل از معرفی 14 نکته مهم انتخاب هاست، مروری بر انواع هاست و تعریف آن داشته باشیم تا در ادامه شرح کاملتری از نکات مهم انتخاب هاست را بتوانیم ارائه کنیم.

هاست چیست؟

به زبان ساده بخواهیم این موضوع را بیان کنیم هاست  Host و یا در فارسی میزبانی وب به فضایی از یک سرور گفته میشود که فایلهای سایت شما روی آن قرار دارند و کاربران شما از تمام دنیا میتوانند تنها با وارد کردن آدرس دامنه (دامین) محتویات سایت شما را مشاهده کنند.

چند نوع هاست داریم؟

بصورت عمومی میتوان هاست را به 3 قسمت هاست اشتراکی اقتصادی، هاست اشتراکی حرفه ای، هاست روی سرور مجازی یا اختصاصی تقسیم بندی کرد، البته خود این 3 نوع هاست نیز به انواع مختلف با قابلیت های متفاوتی تقسیم بندی میشوند که در ادامه برخی از آنها را شرح خواهیم داد.

هاست اشتراکی (اقتصادی)چیست؟

یک شرکت میزبانی وب سایت یا همان هاستینگ روی سرور مجازی یا اختصاصی خود نیازمندی های اولیه ارائه هاست را که شرح کامل آن از هدف این مقاله خارج هست تامین میکند و سپس روی سرور خود بصورت پکیج های مثلا با 10 گیگ هارد، 100 گیگ ترافیک و 10 عدد دامین و سایر مشخصات به تعداد زیادی سایت خدمات میزبانی ارائه میکند. در صورتی که هاست لینوکسی (مناسب وردپرس) ارائه شود ممکن هست جهت حفظ کیفیت و البته امنیت وب سایت های میزبانی شده از برخی امکانات نظیر Clouxlinux نیز استفاده کنند که هر وب سایت فقط به منابع تعریف شده در پلن خود دسترسی داشته باشد و در صورتی که استفاده میزان منابع در نظر گرفته شده یک وب سایت بالاتر رود کاربران جدید ممکن هست خطا های مقطعی دریافت کنند. که البته وجود این سیستم بسیار مهم و ضروری هست تا کیفیت میزبانی قابل قبولی ارائه شود.

نوع دوم هاست اشتراکی از نوع حرفه ای هست، این نوع هاست دقیقا مشابه همان موارد ذکر شده برای هاست اشتراکی اقتصادی هست با این تفاوت که شرکت های ارائه دهنده ممکن هست پلن های متفاوتی برای سایت های پربازید، پر مصرف داشته باشند و برخی شرکت ها ممکن هست مثلا آی پی اختصاصی به ازای هر وب سایت ارائه کنند و یا مثلا میزبان رم و سی پی یو قابل استفاده برای هر وب سایت را بسیار بالا در نظر بگیرند که مشکلی در سایت های پربازدید نداشته باشند. البته قیمت این نوع هاست ممکن هست بعضا هم قیمت یک سرور مجازی نیز باشد ولی مسئله مهم در اینجا عدم نیاز به پرداخت هزینه های لایسنس، یا درگیری های مدیریت سرور و … میباشد که شاید برای برخی از وب سایت ها معقول به نظر نرسد گرچه همیشه در صورت وجود بودجه کافی برای وب سایت های مهم هاست روی سرور مجازی و یا اختصاصی پیشنهاد بهتری خواهد بود.

هاست روی سرور مجازی یا سرور اختصاصی چیست؟

در این نوع هاست شما در واقع یک سرور تهیه میکنید(سرور اختصاصی یا سرور مجازی اختصاصی بسته بودجه و میزان منابع مورد نیاز) و سپس با توجه به نیاز خود اگر خودتان آشنایی دارید شروع به کانفیگ آن میکنید و یا در صورت عدم آشنایی از شرکت هاستینگ خود درخواست میکنید بسته به نیاز های فنی وب سایت شما آنرا کانفیگ و برایتان راه اندازی کند، این نوع هاست در صورتی که بودجه وب سایت مناسب باشد میتوانید امنیت بالا، پایداری بالا، سرعت ثابت را بهمراه داشته باشد، البته مدیریت این نوع سرورها نیز ممکن هست دغدغه های خود را داشته باشد که برای برطرف نمودن آن میتوانید مدیریت سرور خود را به شرکت هاستینگ معتمد خود بسپارید و یا سرور مدیریت شده تهیه کنید که بررسی و رفع تمامی مشکلات فنی، آپدیت ها، برقراری امنیت و غیره به عهده شرکت ارائه دهنده خدمات خواهد بود و شما با آسودگی خاطر فقط روی وب سایت خود تمرکز خواهید نمود.

14 نکته مهم برای انتخاب هاست مناسب سایت های وردپرسی:

 1. میزان منابع رم و سی پی یو که در اختیار شما قرار میگیرد تاثیر بسیار زیادی در پایداری وب سایت شما خواهد داشت، پس اگر هاست اشتراکی تهیه میکنید این نکته را ابتدا بایستی در پلن های هاست شرکت مدنظر بررسی کنید و مطمئن شوید که میزان سی پی یو و رم برای شما کافی و مناسب خواهد بود.
 2. بررسی میزان I/O و تعداد بازدید همزمان، در صورتی که احتمال میدهید که همزمان بیش از x  نفر وارد سایت شما شوند در پلن های هاستینگ مدنظر این موضوع را نیز دقت فرمایید تا پس از راه اندازی مشکلی برایتان ایجاد نشود.
 3. وب سرور، وب سرور در واقع اصلیترین عامل سرعت لود یک وب سایت میتواند باشد، در صورتی که به لود وب سایت خود اهمیت زیادی میدهید دقت داشته باشید ترجیحا وب سرور Litespeed راحتما شرکت ارائه دهنده هاست اشتراکی روی سرور های خود نصب و کانفیگ کرده باشد.
 4. کانفیگ های مناسب وردپرس، روی برخی از سرورها ممکن هست ادمین سرورها بهینه سازی های مناسبی برای وب سایت های وردپرسی در نظر بگیرند که این بهینه سازی ها در اکثر مواقع میتوانید تاثیر مثبتی در وب سایت شما داشته باشد، پس میتوانید این مورد را نیز به بررسی های خود اضافه کنید.
 5. دیسک(هارد) مورد استفاده، دقت داشته باشید امروزه با توجه به افزایش سرعت اینترنت کاربران، افزایش تعداد وب سایتهای میزبانی روی یک سرور و دلایل بسیار زیاد دیگر ممکن هست دیسک (هارد) SSD خیلی مناسب به نظر نرسد، حتما دقت کنید نسل جدید دیسک های پرسرعت که سرعت آنها در برخی مواقع تا 10 برابر دیسک های SSD نیز میباشد را روی سرور هاست مدنظر استفاده شده باشد.
 6. دیتاسنتر معتبر، یکی از معیارهای اساسی برای همیشه در دسترس بودن وب سایت شما دیتاسنتر یا مکانی هست که سرور اصلی در آن میزبانی میگردد میباشد، اگر کیفیت ارتباطی این دیتاسنتر پایین باشد هرچقدر هم سرور قدرتمند باشد بازهم ممکن هست در طول روز قطعی های داشته باشید که به ضرور وب سایت شما باشد هم به لحاظ ضرر سئو و هم از دید کاربران که ممکن هست در ساعتی از روز سایت شما را نتوانند مشاهده کنند.
 7. پهنای باند مناسب، هنگامی که شما یک وب سایت را تازه راه اندازی میکنید ممکن هست که بازدید بالایی نداشته باشید و در نتیجه ترافیک زیادی روی سایتتان نباشد، ولی در صورتی که سایت خود را از قبل راه اندازی نموده بودید و کاربرانی نیز دارید به این میزان دقت کنید که مناسب با مصرف شما باشد تا در وسط دوره با مشکل اتمام ترافیک برخورد نکنید.
 8. عدم اسپم ایمیل! نکته بسیار مهمی که بسیاری از کاربران حتی حرفه ای نیز به آن کمتر دقت میکنند، یکی از اساسی ترین مشکلاتی که روی هاست های اشتراکی وجود دارد ممکن هست به دلیل عدم رعایت برخی مسائل مهم ایمیل های شما به جای اینباکس در اسپم کاربر دریافت شود، این نکته میتوانید باعث برخی مشکلات شود، مثلا ایمیل ثبت نام کاربر به اینباکس آن ارسال نشود یا هنگامی که اطلاعی مهمی به کاربر ارسال میکنید آنرا دیر مشاهده کند چون در اسپم قرار گرفته است و موارد مهم دیگر، البته راه حل های ساده ای نیز برای این موضوع وجود دارد ولی بهتر هست از شرکت های معتبری تهیه فرمایید که این موضوع به حداقل برسد.
 9. بک آپ گیری، هنگام تهیه هاست اشتراکی از شرکت ارائه دهنده درخواست کنید که شرح کاملی از زمان های بک آپ گیری و اینکه آیا در سرور و دیتاسنتر دیگری نیز بک آپ ها نگهداری میشود یا خیر اطلاعاتی به شما ارائه کند. ممکن هست یک شرکت فقط روی خود سرور بک آپ ها را نگهداری کند و به اصطلاح Remote Backup استفاده نکند، این موضوع خطرناک هست و گاهی ممکن هست به از دست دادن اطلاعات مشترکین منجر شود، پس حتما این موضوع را مدنظر داشته باشید.
 10. پشتیبانی، اغلب شرکت ها دارای پشتیبانی 24 ساعته برای هاستینگ هستند، ولی این موضوع را نیز حتما بررسی کنید که در مواقع ضروری بتوانند کمکی برای شما داشته باشند.
 11. امنیت! حتما دقت داشته باشید هاست مدنظر شما دارای آنتی شل های نظیر CXS اورجینال و فعال باشد که شما بتوانید همیشه وب سایت خود را نیز اسکن کنید و از وجود پلاگین های آلوده احتمالی مطمئن شوید. گاهی ممکن هست از پلاگین هایی کرک شده ای استفاده کرده باشید که آنها آلوده به ویروس، بک دور و یا شل باشند و باعث ضررهای جبران ناپذیری برای وب سایت شما شوند.
 12. CloudLinux، یک هاست لینوکس مطمئن حتما و 100 درصد بایستی از کلادلینوکس استفاده کرده باشد، در صورت عدم استفاده از این موضوع ممکن هست خطرات جبران ناپذیری از جمله آلوده شدن وب سایت شما در اثر آلوده بودن سایر وب سایت ها مواجه شود و یا مثلا ممکن هست میزان منابع مورد استفاده هر وب سایت بصورت کامل تفکیک شده نباشد و این موضوع باعث عدم ثبات سرعت وب سایت شما گردد.
 13. گواهینامه اس اس ال، حتما هنگام تهیه هاست دقت داشته باشید که روی پلن مدنظر شما حتما بصورت رایگان گواهینامه اس اس ال ارائه شود و یا حداقل برای نصب گواهینامه از شما هزینه مجزایی درخواست نشود.
 14. امکان انتخاب نسخه های متفاوت PHP، مورد آخر در این بررسی اجازه تغییر نسخه PHP و یا افزونه های آن میباشد که پیشنهاد میگردد حتما ارائه دهنده هاست این مورد را نیز برایتان محیا کند تا در پلاگین های متفاوت مشکلی در استفاده نداشته باشید.

جمع بندی:

در این مقاله سعی کردیم 14 نکته کلیدی برای انتخاب هاست اشتراکی مناسب وب سایتهای وردپرسی و غیر وردپرسی را بررسی کنیم، ممکن هست شرکت های متفاوتی باشند که تمامی 14 مورد ذکر شده و یا حتی بیشتر از آنرا نیز دارا باشند، شرکت میزبانی یکتا سرور پیشگامان(یوسرور) با تجربه بیش از 10 سال ارائه خدمات هاست، سرور مجازی، ابری و سرور اختصاصی با استفاده از تجهیزات مدرن در سرورهای خود و همچنین محیا نمودن تمام نیازهای شما بهترین میزبانی حرفه ای و با کیفیت برای شما به ارمغان خواهد آورد.


دیدگاه ها

 1. مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *